fbpx

Hlasovaní o Brexitu – odloženo

11.12.2018 | Analýzy

Hlasovaní o Brexitu – odloženo

Referendum o členství Spojeného království v Evropské unii proběhlo dne 23. června 2016 a účastnilo se více než 30 milionů obyvatel. Volební účast v referendu činila 71,8%, přičemž více voličů hlasovalo pro odchod 51,9% a 48,1% bylo opačného názoru.

Podle Lisabonské smlouvy, článku 50, mají obě strany, jak Spojené království, tak Evropská unie, 2 roky na rozhodnutí podmínek Brexitu. Tedy od 29. března 2017 do 29. března 2019. Prozatím se ale britské premiérce Tereze Mayové nepodařilo dohodnout s opozicí a rozhodla se tak odložit úterní hlasování parlamentu o podobě brexitové dohody.

Nadále má v plánu s poslanci debatovat o podobě irské pojistky, která po odchodu Británie z EU zajistí, že mezi Irskou republikou a Severním Irskem nebude pevná hranice. Premiérka chce jednat o tomto tématu s Evropskou komisí. Evropská komise, ale oznámila, že jednání znovu otvírat nebude. Donald Tusk, předseda Evropské rady, také oznámil, že další jednání nebudou přípustná. Nový termín pro hlasovaní parlamentu zatím Tereza Mayová neoznámila.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk společně s Terezou Mayovou při vyjednávaní o Brexitu

Evropský soudní dvůr dne 10. prosince 2018 rozhodl, že Spojené království může zrušit Brexit bez povolení ostatních 27 členů EU a zůstane členem EU za stávajících podmínek. Za podmínky, že následuje „demokratický proces“.

Dne 10.12. 2018 vystoupil ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda na ČT 24. Během vysílání hovořil o tématu Brexit.

„Legitimita Mayové i její autorita je momentálně oslabena. Evropský soud rozhodl, že Brexit je možné si rozmyslet a vzít ho zpět. Británii to tímto způsobem zkomplikovalo jednání o Brexitu a posílilo to ty, kteří chtějí zůstat v unii .

Prodloužení jednání přes březen příštího roku má velké dopady na fungování institucí Evropské unie”. ( Cyril Svoboda)

 

dr. Cyril Svoboda běhme rozhovoru na ČT24

Předkyně vlády Tereza Mayová varovala konzervativní poslance, že pokud se rozhodnou hlasovat proti stanovené dohodě, riskují tím, že by k Brexitu nemuselo dojít a následovalo by tím další referendum. Někteří poslanci si ale přejí, aby veřejnost dostala konečné slovo, s možností zůstat v EU.

Poslanci dostanou možnost se k dohodě vyslovit až v lednu. Podle britského zákona o odchodu z EU by tak měli učinit nejpozději do 21. ledna. Mayová zároveň uvedla, že zintenzivní přípravy na takzvaný neřízený Brexit pro případ, že by poslanci nakonec dohodu neschválili.