V novodobé historii České republiky zatím dokončily svůj mandát pouze dvě vlády - Klausova a Zemanova. K historicky třetímu 'triumfu' měla nakročena koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, vedena premiérem Sobotkou, avšak právě jeho znepokojení nad kauzami místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše by ji mohlo předčasně rozdělit. 

V březnu vyzvala poslanecká sněmovna Andreje Babiše, aby do konce dubna vysvětlil jeho podezřelé obchodní transakce, související s nákupem dluhopisů od své tehdejší firmy Agrofert v hodnotě 1,5 miliard korun.

.  

V pátek 21. 4. navíc vyzvala sociální demokracie Finanční správu ke zveřejnění údajů o kontrolách emisí dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, vydáváných v roce 2012. Podle premiéra Sobotky mohly být některé z dluhopisů vydány s motivem vyhnout se placení daní.

Toto pondělí Andrej Babiš spolu se svou náměstkyní a ředitelem finanční správy předložil na žádost poslanecké sněmovny a ČSSD (podle jeho slov) vyčerpávající zprávu, která měla otázku jeho obchodních transakcí vysvětlit. Bohuslav Sobotka označil úroveň materiálů za politický pamflet.

Dnešním dnem se začaly v médiích v reakci na materiál, vydán poradci Bohuslava Sobotky, který vyzývá Andreje Babiše k vysvětlení nejasností svých obchodních transakcí a příjmů, objevovat informace o údajném záměru Bohuslava Sobotky odvolat Andreje Babiše z ministerského postu. Podle Babiše premiér Sobotka vytváří atmosféru k jeho odvolání a likvidaci. Výrok podpořil také příspěvkem na svém Facebooku, kde se nechal vyfotografovat se zabalenými krabicemi a komentářem, vyjadřujícím lítost a připravenost. 

Oba politici dnes odpoledne veřejně vystoupili.

Nejdříve na tiskové konferenci Bohuslav Sobotka vyjádřil znepokojení nad postojem ministra financí ke kauzám, které se objevily v souvislosti s korunovými dluhopisy. Podle premiéra dluží Babiš veřejnosti, vládním partnerů i poslancům vysvětlení ohledně svých obchodních transakcí a zdrojů svých příjmů. Kauza podle něj ohrožuje pověst jak státu, tak 3 roky práce koaliční vlády, která  se angažuje v boji proti daňovým únikům a šedé ekonomice. Řešení má dle Bohuslava Sobotky v rukou Andrej Babiš, který má v souladu s usnesení Poslanecké sněmovny předložit do konce dubna vysvětlení. Na jeho základě se premiér rozhodne ohledně dalšího postupu jak v rámci vlády, tak koalice.

O hodinu později vystoupil také Andrej Babiš. Ten dle jeho slov nechápe, proč premiér vytváří atmosféru krize a dělá negativní dojem z jejich koaliční vlády. Nerozumí také, proč vystupuje dnes, když usnesení Poslanecké sněmovny jej žádá vysvětlit nejasnosti do 30. 4. Celou situaci ministr financí vnímá jako politický boj Miroslava Kalouska a Bohuslava Sobotky s cílem jeho poškození. A. Babiš se vyjadřoval také k otázkám, které vydal tým Úřadu vlády pod vedení Bohuslava Sobotky. Babišovi zpráva připomíná podsvětí před privatizací Unipetrolu. Jedná se dle něj o slučku dezinformací a polopravd vyrobených mimo jiné bývalými novináři MAFRY. 

 Zdroje a bližší informace: Facebook, ČT24, DENÍK


Kontaktujte nás

info@diplomaticka-akademie.cz

+420 226 205 139 (sekretariát)

Dlouhá 16
Praha 1, 110 00