Brazílií otřásly nejrozsáhlejší stávky za poslední desetiletí. 24 hodin nefungovala téměř žádná veřejná doprava, zavřené byly školy, banky, obchody i továrny. Protesty doprovázely také násilné střety s policií a zapojilo se do nich přes 35 miliónů lidí. 

 

 

 

Důvodem protestů je nesouhlas s neoliberálními reformami prezidenta Michela Temera, zahrnující mimo jiné navýšení minimálního věku pro odchod do důchodu (z aktuálních 54 let na 65 let), snížení platů a oslabení práv pracujících vůči zaměstnavatelům.

Protesty byly organizovány jedním z největších odborových svazů v Latinské americe – Central Única dos Trabalhores. V největším městě Brazílie a jejím ekonomickém centru Sao Paulu fungovala pouze jedna linka metra, 70 hlavních dopravních tepen bylo blokováno spolu s přístupem na hlavní letiště. 

 

 

Lidé se účastnili stávky také v ostatních částech Brazílie. K vidění byly blokace cest, pálení pneumatik a protesty na ulicích. Ve městě Santos údajně policie použila slzný plyn proti lidem, blokujícím přístup do přístavu. 

 

 

Podle brazilské vlády jsou ekonomické reformy nutné pro zotavení se z historicky nejhorší recese, zmírnění vysokých státních dluhů, snížení nezaměstnanosti a modernizace ekonomiky. Dva dny po protestech označil prezident Michel Temer demonstrace za typický znak demokracie. V reformách podle něj hodlá jeho administrativa pokračovat. Podle Temera bude mít navrhovaná sociální a pracovní reforma kladný dopad na pracující a nezaměstnanost.

 

 

Vzhledem k rozsáhlosti protestů však brazilská veřejnost stejný názor jako jejich prezident nesdílí a popularita prezidentova kabinetu padla k historickým 10%. Kritika také směřuje legitimitě Temera, který se k moci dostal z pozice víceprezidenta po odvolání prezidentky Dilmy Rousseff, která neustála rozsáhlou korupční kauzu. Ta je stále aktuálním tématem v nejvyšších patrech politiky, jelikož téměř 1/3 kabinetu aktuálního prezidenta Temera čelí vyšetřování ohledně kauzy Petrobras.

 

 

Zdroje a bližší informace:

http://www.reuters.com/article/us-brazil-politics-protests-idUSKBN17U0EX
http://www.globalresearch.ca/35-million-strong-strike-against-temers-neoliberal-reforms-brings-brazil-to-a-halt/5587684
http://riotimesonline.com/brazil-news/rio-politics/brazils-president-temer-says-reforms-will-continue-despite-protests/


Kontaktujte nás

info@diplomaticka-akademie.cz

+420 226 205 139 (sekretariát)

Dlouhá 16
Praha 1, 110 00