dsc00299Tento týden se v New Yorku konalo výroční zasedání Valného shromáždění OSN, zabývající se tématem globální politiky. Delegace členských zemí byly zastoupeny významnými osobnostmi exekutivy, Česká republika prezidentem Milošem Zemanem.

Nejočekávanějším byl bezesporu projev prezidenta USA Donalda Trumpa, který se zaměřil na otázky KLDR a Íránu, který přirovnal ke zločineckým režimům. Jeho historicky první projev na tomto zasedání sklidil kritiku od řady novinářů i politiků a byl hodnocen jako velmi nenávistný a nediplomatický. Trump hrozil naprostým zničením KLDR - pokud bude pokračovat v dosavadním ohrožování Spojených států. Předznamenal také další sankce, které následující den potvrdil vydáním exekutivního příkazu, uvalující sankce na instituce obchodující se Severní Koreou.

 

Podle BBC Donald Trump vyhrožováním vyhlazení jiného státu překonal minulé projevy diktátora Muammara Kaddáfího, který při svém projevu trhal chartu OSN a bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který z Geore Bushe staršího ‚cítil zápach síry‘.  

 

Vystopení prezidenta Zemana, který se ke slovu dostal ve velmi populární (z pohledu počtu účastníků) dopolední čas, se oproti Trumpovu projevu neslo v duchu otázek mezinárodního terorismu a migrace. Podle českého prezidenta se svět nedostatečně a váhavě staví k ‚teroristické anticivilizaci‘. Zeman také kritizoval OSN za nedostatečnou akci v dané otázce a obvinil světovou organizaci ze zastřešování 38 teroristických organizací a institucí. Na druhou stranu však označil za pozitivní působnost Protiteroristického úřadu OSN.


Kontaktujte nás

info@diplomaticka-akademie.cz

+420 226 205 139 (sekretariát)

Dlouhá 16
Praha 1, 110 00