fbpx

Madeleine Albrightová: Rázná politička, která ovlivnila svět nejen svými brožemi

25.03.2022 | Aktuality Analýzy

Madeleine Albrightová: Rázná politička, která ovlivnila svět nejen svými brožemi

Zdroj: britannica.com

„I was taught to strive not because there were any guarantees of success but because the act of striving is in itself the only way to keep faith with life“
Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová, první žena na postu ministryně zahraničních věcí USA, která pomáhala řídit západní zahraniční politiku po skončení studené války. Česká a americká patriotka, která byla ve své době označena za nejvlivnější ženu planety. Pojďme si připomenout milníky jejího života a činy, kterými se již navždy zapsala do dějin mezinárodních vztahů.

Z Československa do Spojených států amerických

Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Korbelová, pocházela z Prahy, kde se narodila v roce 1937. Byla jedním ze tří dětí české židovské rodiny diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 se spolu s rodinou přestěhovala do Velké Británie. Po válce se nakrátko usadili v Praze, ale po komunistickém převratu v roce 1948 však byli nuceni požádat o politický azyl v USA. Zde vystudovala politologii, veřejné právo a státovědu. Její specializací byly vtahy mezi Východem a Západem. V roce 1959 si vzala novináře Josepha Albrighta, se kterým měla tři dcery – Katherine, Anne a Alice. Manželství, ale po třiadvaceti letech skončilo rozvodem.

Zdroj: eu.usatoday.com

Kariéra neústupné političky

Madeleine Albrightová nejprve pracovala na prezidentské kampani senátora Edmunda Muskieho v roce 1972, poté působila jako jeho poradkyně. V roce 1976 pracovala pro Zbigniewa Brzezinského, tehdejšího poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Politička se poté zabývala činností neziskových organizací a také přednášela na Univerzitě Georgetown ve Washingtonu, DC.
Poté, co byl zvolen demokrat Bill Clinton americkým prezidentem v roce 1992, její kariéra zaznamenala další úspěch. Clinton ji v následujícím roce jmenoval velvyslankyní USA při OSN. Zde si vysloužila pověst tvrdé obhájkyně amerických zájmů, když prosazovala větší roli Spojených států v operacích OSN. Svého kariérního vrcholu dosáhla v lednu 1997, kdy byla Clintonem požádána, aby se stala první ženou v historii, co bude zastávat post ministryně zahraničních věcí USA.
Patrně nejvýznamnějším politickým krokem byla její snaha o ukončení násilí na Balkáně. Zasloužila se o to, že Clinton v roce 1999 zasáhl v Kosovu, aby zabránil genocidě tamních muslimů. Dále se Albrightové podařilo uvolnit vztahy s Vietnamem a Severní Koreou. Pokusila se také o nalezení řešení izraelsko-palestinského konfliktu, udržitelného míru mezi těmito stranami se jí však nikdy nepodařilo dosáhnout. Ostře se také vyjadřovala o válce v Iráku, kterou silně kritizovala.

Zdroj:atlanticcouncil.org

Madeleine a její vřelé vztahy s Českou republikou

Madeleine se do své rodné země ráda vracela a mnohokrát Českou republiku navštívila. Zvláště pak panovalo přátelství mezi ní a prezidentem Václavem Havlem, kterému po sametové revoluci v roce 1989 dělala poradkyni. Převzala si od něj také v roce 1997 nejvyšší české státní vyznamenání – Řád Bílého lva. Svou podporu Česku také ukázala, když se zasadila o vstup Česka a dalších východoevropských zemí do NATO.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Brože jako nástroj diplomacie
Madeleine Albrightová byla také velmi známá svou rozsáhlou sbírkou broží, které často nosila. Brože si vybírala na různá jednání či setkání podle toho, jaký postoj zrovna chtěla vyjádřit a podle jejích záměrů. Ráda tím také vyjadřovala svůj smysl pro humor, který jí byl vlastní. Jednalo se tak o nepřímou komunikaci, která se do povědomí dostala jako „brožová“ nebo také „špendlíková“ diplomacie. O této své zálibě také napsala knihu, která nese název: Tajná řeč broží – Příběhy z mé šperkovnice.

Zdroj: npr.org

Autor: Adéla Vašínová


Zdroje:
https://www.brainyquote.com/quotes/madeleine_albright_432621
https://edition.cnn.com/2022/03/23/politics/madeleine-albright-obituary/index.html
https://www.britannica.com/biography/Madeleine-Albright
https://www.albrightstonebridge.com/team/madeleine-k-albright
https://lu.usembassy.gov/news-03232022/
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2119401-madeleine-albrightova-razna-diplomatka-za-kterou-mluvily-i-jeji-broze
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3459120-zemrela-byvala-ministryne-zahranici-usa-madeleine-albrightova?fbclid=IwAR1ZVGH8OHzjiS0Yng5vMixS8kvjn5qbeDhexN5qA-1kKyW1SHVdV5fG954