fbpx

Navštěva britského velvyslanectví v Praze

30.03.2019 | Nezařazené

Navštěva britského velvyslanectví v Praze

Dne 25. 3. 2019 absolventi Diplomatické akademie v Praze, společně s ředitelem dr.Cyrilem Svobodou, navštívili britskou ambasádu. Účelem návštěvy bylo seznámení absolventů s chodem ambasády a setkání s velvyslancem Nickem Stewartem Archerem.

Absolventi si po příchodu na misi prohlédli historické prostory ambasády, a měli si také možnost pochutnat na odpoledním anglickém čaji. Budovu britského velvyslanectví v Praze si Velká Británie pronajala v Thunovském paláci v roce 1919, kde zřídila svoji legaci pro nově vzniklé Československo. Budovu pak v roce 1925 Británie odkoupila a po válce se z legace stalo velvyslanectví. Velvyslanectví loni oslavilo 100 let od zahájení česko-britských diplomatických vztahů. K tomuto významnému výročí mezinárodní spolupráce se britské velvyslanectví rozhodlo ocenit osobnosti, které se zasloužily o rozvoj a podporu sdílených českých a britských hodnot.

Britské velvyslanectví je zodpovědné za rozvoj a udržování vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou. Má také  za úkol rozvíjet společné zájmy v EU, NATO a OSN, podporovat obchod i  investice a zlepšovat obranyschopnost při výcviku Britské armády.

Britský velvyslanec Nick Archer se stal 29. velvyslancem v Česku v lednu 2018. Jako diplomat působí od roku 1983.  V letech 2006-2008 byl vysokým komisařem na Maltě a v letech 2008-2012 velvyslancem v Dánsku.

Po příchodu a uvítaní pana velvyslance se naši absolventi zaměřili na otázky, která se týkaly Brexitu  i na aktuální politickou situaci v Británii. Absolventy zajímaly také otázky okolo odchodu Velké Británie z Evropské Unie a pravděpodobnost vzniklých problémů pro české firmy. Velvyslanec také zmínil otevření nového konzulátu v Manchesteru, který bude pomáhat českým občanům a firmám po Brexitu. Dále se absolventi zaměřili na otázky digitalizace a bezpečnosti s ní spojené. Podle současného velvyslance Nicka Archera jsou Česká republika i Británie přátelé a spojenci, a tak to má zůstat i nadále. Česko a Británie rovněž vyznávají stejné hodnoty, jako jsou demokracie, svoboda slova a lidská práva, což by neměl narušit ani odchod z EU. Právě naopak Británie chce posílit vzájemné vztahy s Českem i po Brexitu.

Diplomatická akademie chce poděkovat za příjemné pohoštění a setkání s panem velvyslancem Nickem Archerem.