fbpx

Nekonečná válka v Jemenu ústí do nejhorší humanitární krize na světě

22.11.2018 | Analýzy

Nekonečná válka v Jemenu ústí do nejhorší humanitární krize na světě

Občanská válka vypukla v Jemenu již před třemi roky a podle OSN se jedná o jednu z největších humanitárních pohrom v historii. Bohužel se jí dostává jen minimální pozornosti, čímž se problémy prohlubují a stát se tak dostává na pokraj hladomoru. Jemen již před začátkem konfliktu patřil k nejchudším zemím světa. Občanská válka k níž přispělo především letecké bombardování a námořní blokáda, která zabránila přísunu potravin a vytvořila z Jemenu izolovaný stát s narůstajícím konfliktem, který je ignorován světovými velmocemi.

Protest proti náletům saúdské koalice v hlavním městě Saná- 26. března 2016, rok po vypuknutí války

 

Jak konflikt vznikl?

Politické nepokoje probíhaly již po delší dobu a vyvrcholily v roce 2015, kdy se novému kandidátovi na prezidenta Abdu Rabú Mansúr Hádímu nepodařilo získat důvěru obyvatelstva, především zdejší populace – Hútíů, kteří záměrně vyvolali povstání. Hlavními důvody nespokojenosti byly spekulace o neschopnosti zvládnout útoky zdejších sdružení al-Káidy, korupce a zoufalá situace v zemi, z velké části závislé na dovozu jídla. Hútíjští povstalci na začátku roku 2015 obsadili hlavní město země Saná. Prezident Hádí se chtěl vzdát své funkce, to ale odmítl zdejší parlament. Hádí se tak byl nucen ukrýt v zahraničí.

 

Bombardování v hlavním města Saná

 

Kdo se do konfliktu připojil?

Blízký Východ odjakživa býval rozdělen kvůli rivalitě mezi dvěma největšími odnožemi islámu: sunnitskou a šíitskou větví. Jejich rivalita může i za jemenský konflikt. Hútíové se hlásí k lokální odnoži šíitského islámu stejně tak jako Írán, od kterého dostávají velkou podporu na obranu před Saúdskou Arábií a její koalicí.

Stav jemenského konfliktu se zhoršil, když se do konfliktu zapojila Saúdská Arábie, která obvinila Írán a Katar z podpory terorizmu a dovozu zbraní do země. Pod touto záminkou se Saúdská Arábie připojila do konfliktu a začala bombardovat přísun potravin, školy i zdejší nemocnice.

Saúdové dále spolupracují se sunitskou koalicí jimiž jsou Jordánsko, Maroko či Spojené arabské emiráty. Koalice je současně podporována i západními zeměmi, mezi kterými probíhá výměna zbraní za ropu – Spojenými státy, Kanadou, Velkou Británií. Tyto státy tak vědomě podporuji šíření konfliktu.

 

Mapa konfliktu v Jemenu, Šíitští povstalci, provládní síly, Al-Káida

 

Hladomor jako nástroj války?

Saúdové se z velké části zapojili do cíleného bombardování a námořní blokády přísunu potravin. To by mohlo být hlavním důvodem současného konfliktu v Jemenu s obrovskou humanitární katastrofou hladomoru. Odhaduje se, že mezi dubnem 2015 a říjnem 2018 – 85.000 dětí ve věku pěti let zemřelo na akutní podvýživu. OSN minulý měsíc varovala, že až 14 milionů Jemenců je na pokraji hladomoru. OSN se zapojila do jednaní a snaží se obnovit rozhovory o ukončení tříleté války, která způsobila nejhorší humanitární krizi na světě. Podle OSN nejméně 6.800 civilistů bylo zabito a 10.700 bylo zraněno. Současně 22 miliónů lidí potřebuje humanitární pomoc, což je více jak polovina obyvatel země, konflikt také vedl k vypuknutí cholery, která postihla 1,2 milionu lidí. Chudoba v Jemenu je rozsáhlá, neustálé boje přinutily opustit své domovy více než 3 miliony obyvatel.

7 letá hladovějící jemenská dívka Jamal, která vzápětí zemřela na podvýživu (The New York Times).

Konflikt, který nikoho nezajímá.. tak v Jemenu pokračuje a Saúdská Arábie společné s koalicí a tichou podporou Západu ničí Jemen bombardováním a hladomorem. Mírové snahy OSN jsou prozatím neúspěšné. Pokud součastný hladomor bude pokračovat, každoročně zemře okolo 20-30% dětí. OSN se rozhodlo a znovu pokuší o mírové jednání a vyslalo dne 22. listopadu 2018 zmocněnce pro Jemen – Martin Griffiths, který přijel do jemenského hlavního města Saná kvůli rozhovoru se šéfem šíitských povstalců Abdamálikem Húsím, aby připravil půdu pro mírové jednání ve Švédsku, které by se mělo konat v prosinci 2018.