Obchodní válka mezi USA a Čínou

30.11.2018 | Analýzy

Obchodní válka mezi USA a Čínou

 

Donald Trump kandidoval na prezidenta s příslibem, že bude obchod USA spravedlivější, a jeho touha toho dosáhnout rozpoutala ekonomickou válku s mnoha obchodními partnery. Konflikt s Čínou je ale ten, který má největší vliv na globální ekonomiku světa a muže mít dopad i na českou ekonomiku.

Jako prvním krokem nástupu Trumpa do Bílého domu bylo rozhodnuti o výstupu z obchodního paktu (Transpacifické partnerství, TPP), podle Trampa byla smlouva nevýhodná pro americkou ekonomiku. Odstoupení z paktu ukázalo výraznou změnu v politice volného obchodu, které již po desetiletí řídí výměnu zboží mezi ekonomickými velmocemi. Trump uložil cla na dovoz z Číny, Mexika, Kanady a EU. Jeho cílem je povzbudit spotřebitele k nákupu amerických výrobků a snížit obchodní deficit USA.

Země, které byly zatíženy navýšením dovozních cel, vzápětí zavedly odvetná cla, což vyvolalo počátek globální ekonomické nestability.

 

Čína obvinila USA z rozpoutání „největší obchodní války v hospodářské historii.“ podala stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO)

 

Jaká cla byla uvalena na Čínu ?

Spojené státy v letošním roce rozhodly uložit na čínské výrobky postupně tři kola sazeb, v celkové hodnotě zboží ve výši 250 miliard dolarů. (zhruba 4,4 bilionu Kč). Na počátku roku 2018, v prvním kole, USA navýšilo dovozní cla z Číny o 25%, v hodnotě 50 miliard dolarů. V září 2018 ve druhém kole zavedly Spojené státy nová desetiprocentní cla na čínské zboží. Toto jednaní vedlo k prudké eskalaci diplomaticko-obchodního konfliktu. Peking následně ohlásil zpětná cla na americké zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.

 

Trump varoval, že navyšovaní cel pro Čínu bude dále pokračovat

 

Americký prezident uvedl, že pokud se Čína clům bude bránit, a nedohodnou se na obchodní smlouvě, která bude výhodná pro USA, plánuje od začátku příštího roku 2019, ve třetím kole, navýšení cla z 10% na 25%. Tím by zavedl nová cla na čínské výrobky, což znamená, že veškerý vývoz z Číny do USA bude podléhat celním povinnostem.

Jaká je Trumpova motivace?

Trump prohlásil, že chce změnit „nespravedlivý odchod amerických technologií a odborníků do Číny“ a dále jeho cílem je vytvářet více zaměstnaneckých pozic. Výrobky vyrobené v USA budou levnější než dovážené, a tak povzbudí spotřebitele k nákupu. Jeho cíl je, aby podpořil místní podniky a národní hospodářství. Mnoho amerických společností a průmyslových odvětví přiznává, že Trampovou reformační ekonomikou jsou jejich podniky poškozovány.

 

 

Je USA pouze ve sporu s Čínou?

Dopady Trumpovy ekonomické reformy postihly i další partnery USA. Počátkem tohoto roku zavedly Spojené státy cla z dovozu oceli a hliníku z Evropské unie, Mexika a Kanady. Americké firmy musí platit 25% daní, když dovážejí ocel z těchto států a 10% daň z nákupu hliníku. Nastavená cla vedla k odvetným opatřením.Evropská unie v červnu 2018 uložila cla na americké zboží ve výši 2,8 miliardy amerických dolarů, například: whisky, motocykly a pomerančový džus. V červnu Mexiko oznámilo nová cla na americké výrobky, včetně whisky, sýra, oceli a vepřového masa. Kanada dne 1. července 2018 zavedla odvetná cla na americké výrobky v hodnotě 16,6 miliardy amerických dolarů.

 

 

Má Čína obavy z ekonomické války?

Čína se neobává zavádění cel, vzhledem k tomu, že dovoz z Číny do USA je většího rozsahu. Začátkem října 2018 celní úřad potvrdil nárůst exportu do USA, navzdory obchodní válce. Přebytek v obchodu dosáhl rekordních 34,1 miliardy dolarů (759,5 miliardy Kč). Tramp tím podcenil ekonomickou sílu Číny, jelikož se vývoz z Číny i přes zavedené cla zatím jeví překvapivě odolně. Nejnovější údaje o vzájemném obchodu by podle analytiků mohly dál zesílit napětí mezi oběma největšími světovými ekonomikami.

Na obchodní válku doplatí podle ekonomů hlavně americké firmy, Čína může nadále bojovat, proti clům, zavedením byrokracie, která ztíží fungování amerických společnosti působících v Číně. Škody se tak odrazí v subdodavatelském řetězci amerických firem a budou patrné na Wall Street, kde poškodí současné akciové rekordy, kterými se Trump chlubí.