fbpx

Saúdská Arábie plánuje vytvořit z Kataru odříznutý ostrov

05.11.2018 | Analýzy

Saúdská Arábie plánuje vytvořit z Kataru odříznutý ostrov

Podle hrubého domácího produktu na obyvatele, je Katar jedna z nejmenších, ale zároveň nejbohatších zemí světa. Tomu přispívá hlavně ropný průmysl, který tvoří více než 60% tamního HDP. Dne 2. prosince 2010 výbor FIFA vybral Katar jako pořadatele fotbalového mistroství světa na rok 2022. Katar se tak stane první středo-východní zemí, která bude pořádat mistrovství světa ve fotbale. Poslední dobou se ale Katar potýká s diplomatickou krizí, která ovlivňuje budoucnost rozvoje katarských projektů.

 (Doha představuje hlavní město Kataru a má téměř milion a půl obyvatel)

 

Již od loňského roku se politické vztahy se sousední zemí- Saúdskou Arábií nadměrně zhoršily. Dne 5. června 2017, SA uvalila na Katar dopravní i obchodní blokádu, která se vztahuje na veškerou námořní, pozemní i leteckou dopravu. Saúdská Arábie, společně se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem, přerušila s Katarem diplomatické styky.

Záminkou pro blokádu bylo obvinění Kataru z podpory teroristické organizace, udržování úzkých vztahů s Íránem, a také podpora radikálů jako je Islámský stát i pobočka al-Káidy v Sýrii, pod jménem an-Nusrá. Katar však obvinění z podpory terorizmu odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci.  Blokáda paradoxně vedla k posílení a vytvoření samostatnosti Kataru. Na druhou stranu více než 12 tisíc rodin přišlo o spojení s příbuznými.

(Katar se urychleně dokázal bránit blokádě okolních států a za krátkou dobu dopravil do země více než 4000 zvířat v 60 letadlech)

 

Saúdská Arábie dne 5. července 2017 navrhla zrušení blokády za splnění následujících požadavků:

  • Zrušení diplomatických vztahů s Íránem a uzavření íránské ambasády
  • Utnout veškeré kontakty s teroristickými skupinami
  • Zákaz podporovaní jakýkoliv organizací, které by mohly být vázané na terorismus
  • Uzavřít zpravodajský kanál Al Jazeera
  • Uzavřít vojenskou základnu Turecka i veškeré vojenské spojení
  • Nezapojovat se do problémů jiných států (Jemen)
  • Zaplatit za náhradu životů saúdských občanů
  • Spolupracovat vojensky, politicky sociálně i ekonomicky

 

(Ministr zahraničních věcí Kataru Šejk Mohamed bin Abdulrahman Al Thani)

 

Katarský ministr zahraničí Šejk Mohamed bin Abdulrahman Al Thani sdělil, že tyto požadavky nemohou být akceptovany, jelikož by narušily suverenity Kataru. A Katar se své suverenity vzdát nehodlá.

Saúdské Arábii ale nyní dochází trpělivost a rozhodla se ve sporu zavést efektivnější odloučení. Nový projekt je tak dalším pokračováním diplomatické krize mezi Katarem a Saúdskou Arábií. Letos v dubnu 2018 Saúdská Arábie navrhla odříznout Katar od Arabského poloostrova. Plánuje vybudovat průplav a z katarského poloostrova tak vytvoří ostrov, odříznutý od zbytku Blízkého východu. Tento projekt by se měl nazývat Mořský průplav Salwa, informovaly o tomto listy Ar-Rijád a Sabk. Podle těchto zdrojů se dále Saúdská Arábie chystá na hranici s Katarem vybudovat vojenskou základnu, turistické letovisko nebo úložiště jaderného odpadu. Projekt by měl být financovan Saúdskou Arábií společně se Spojenými arabskými emiráty za pomoci egyptských developerů a měl by být dokončen během jednoho roku. Jeho cena se odhaduje přibližně na 750 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun).  Plánuje se, že kanál bude 60 kilometrů dlouhý, 20 metrů hluboký a 200 metrů široký.

(V místě vyznačení by Katar měl být oddělen od pevniny)

 

Blokáda a nová hrozba v podobě kanálu donutily Katar najít si nové spojence, konkrétně Írán a Turecko, se kterými Saúdská Arábie rovněž nemá dobré vztahy. Katar tak z důvodů ohrožení v oblasti obrany, uzavřel nedávno dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Obyvatelé Kataru se domnívají, že tento projekt bude pro Saúdskou Arábii i její společníky finančně náročný, a proto by k záměru nemuselo dojít právě z důvodů nedostatku financí.