fbpx

Slovensko poprvé v historii povede úřednická vláda. V jejím čele bude viceguvernér slovenské centrální banky.

10.05.2023 | Aktuality

Slovensko poprvé v historii povede úřednická vláda. V jejím čele bude viceguvernér slovenské centrální banky.

Od posledních parlamentních voleb z konce února 2020 bude mít Slovensko už třetí vládu. Jeho prezidentka Zuzana Čaputová v neděli 7. května uvedla, že začátkem příštího týdne jmenuje vládu odborníků. Podle dostupných zdrojů ji povede dosavadní viceguvernér Slovenské centrální banky Ľudovít Ódor, který do funkce nastoupí po dosluhujícím premiérovi Eduardu Hegerovi.

 

(Na fotce prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR v demisi Eduard Heger během odvolaní vlády)

 

V prosinci minulého roku vyvrcholila na Slovensku vládní krize a tamní opozice podala návrh na vyjádření nedůvěry vládě Eduarda Hegera. Návrh iniciovala strana Svoboda a solidarita (SaS), která tvrdila, že menšinová trojkoalice vládla chaoticky a nezvládala řešit současné krize. Hegerova vláda postupem času ztrácela důvěru veřejnosti, až nakonec přišla i o podporu jedné ze čtyř koaličních stran. Hlasování o nedůvěře provázely průtahy a dramatické události. Největší pozornost médií a veřejnosti si získalo Matovičovo podání osobní demise, které si na poslední chvíli rozmyslel a podepsaný dokument vytrhl z rukou vedoucího kanceláře prezidenta Slovenské republiky Metoda Špačka. Ke svržení kabinetu potřebovala opozice 76 hlasů ze 150. Zpočátku se zdálo, že Hegerovu vládu zachrání nezařazení poslanci, kteří ji však potopili, a to s nečekanou pomocí členů parlamentu z koaličních řad. Po dvoudenním odkladu nakonec těsného hlasování slovenská vláda padla. Nedůvěru jí vyslovilo 78 ze 102 přítomných poslanců. Po více než dvou letech tedy skončila vláda, která původně nastoupila jako protikorupční po dlouhé éře strany Směr-SD.

V tu chvíli se Slovensko dostalo do očekávání předčasných voleb, po kterých předsedové opozičních stran Hlasu-SD Peter Pellegrini a Směru-SD Robert Fico dlouhodobě volali. Po jejich neúspěšných návrzích, aby nové volby byly už v květnu nebo v červnu, se parlament 31. ledna rozhodlo o předčasných volbách, které se budou konat 30. září letošního roku. Poslanci tak splnili ultimátum prezidentky Čaputové, která požadovala stanovení termínu do konce ledna. Jinak by jmenovala úřednickou vládu.

Hegerův kabinet tedy v úřadu zůstal, aby zemi k předčasným volbám dovedl. Jako vláda v demisi měla však omezené pravomoci týkající se zásadních otázek vnitřní, zahraniční, sociální a hospodářské politiky a některá její rozhodnutí musí předem schválit hlava státu.

V neděli však došlo k pádu i této problémové vlády v demisi, a to po odstoupení premiéra Hegera. Ten se rozhodl své funkce vzdát po rezignacích ministrů zemědělství a zahraničí Samuela Vlčana a Rastislava Káčera. Pro Hegera totiž nastal problém nemožnosti jmenovat nové členy vlády a moci pouze pověřit spravováním uvolněného ministerstva stávající členy kabinetu. Premiér už tak zastával funkce ministra financí a ministra zdravotnictví a hrozilo, že vládě brzy “dojdou“ ministři.

Odstupující premiér Heger uvedl, že na schůzce s Čaputovou představil určitá východiska nově nastalé situace. Žádné z nich ale prezidentka neakceptovala a přišla s možností, o které se na Slovensku spekuluje už delší dobu – jmenování úřednické vlády. Podle jejích slov je půl roku dost dlouhá doba na to, aby vláda odborníků mohla stabilizovat Slovensko a přivést ho k předčasným volbám. V čele nově jmenované vlády bude nynější viceguvernér Slovenské centrální banky (NBS) Ľudovít Ódor. Jména dalších členů příští vlády Čaputová neoznámila. Řekla pouze, že jimi budou lidé, kteří se nebudou ucházet o přízeň voličů v nejbližších parlamentních volbách.

Ódorův kabinet musí do třiceti dnů od svého jmenování předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat o vyslovení důvěry. Pokud ji nezíská, prezidentka v souladu s ústavou vládu odvolá a pověří ji výkonem pravomocí až do jmenování nového kabinetu.

AUTOR: Dominika Hovadová

 

 

 

ZDROJE:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-slovenska-vlada-padla-zemi-nejspis-cekaji-volby-221460
https://www.denik.cz/staty-eu/slovensko-zuzana-caputova-eduard-heger-20230201.html
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/slovenska-prezidentka-jmenuje-urednickou-vladu-povede-ji-ekonom-odor/2362011
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-slovensko-zrejme-miri-k-urednicke-vlade-premier-dal-funkci-k-dispozici-230563
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3584384-slovensky-premier-dal-svou-funkci-k-dispozici
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/slovensko-caputova-vlada-heger_2305071704_pj