Dne 25. 3. 2019 absolventi Diplomatické akademie v Praze, společně s ředitelem dr.Cyrilem Svobodou, navštívili britskou ambasádu. Účelem návštěvy bylo seznámení absolventů s chodem ambasády a setkání s velvyslancem Nickem Stewartem Archerem.
Absolventi si po příchodu na misi prohlédli historické prostory ambasády, a měli si také možnost pochutnat na odpoledním anglickém čaji. Budovu britského velvyslanectví v Praze si Velká Británie pronajala v Thunovském paláci v roce 1919, kde zřídila svoji legaci pro nově vzniklé Československo. Budovu pak v roce 1925 Británie odkoupila a po válce se z legace stalo velvyslanectví. Velvyslanectví loni oslavilo 100 let od zahájení česko-britských diplomatických vztahů. K tomuto významnému výročí mezinárodní spolupráce se britské velvyslanectví rozhodlo ocenit osobnosti, které se zasloužily o rozvoj a podporu sdílených českých a britských hodnot.
Britské velvyslanectví je zodpovědné za rozvoj a udržování vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou. Má také za úkol rozvíjet společné zájmy v EU, NATO a OSN, podporovat obchod i investice a zlepšovat obranyschopnost při výcviku Britské armády.
Britský velvyslanec Nick Archer se stal 29. velvyslancem v Česku v lednu 2018. Jako diplomat působí od roku 1983. V letech 2006-2008 byl vysokým komisařem na Maltě a v letech 2008-2012 velvyslancem v Dánsku.
Po příchodu a uvítaní pana velvyslance se naši absolventi zaměřili na otázky, která se týkaly Brexitu i na aktuální politickou situaci v Británii. Absolventy zajímaly také otázky okolo odchodu Velké Británie z Evropské Unie a pravděpodobnost vzniklých problémů pro české firmy. Velvyslanec také zmínil otevření nového konzulátu v Manchesteru, který bude pomáhat českým občanům a firmám po Brexitu. Dále se absolventi zaměřili na otázky digitalizace a bezpečnosti s ní spojené. Podle současného velvyslance Nicka Archera jsou Česká republika i Británie přátelé a spojenci, a tak to má zůstat i nadále. Česko a Británie rovněž vyznávají stejné hodnoty, jako jsou demokracie, svoboda slova a lidská práva, což by neměl narušit ani odchod z EU. Právě naopak Británie chce posílit vzájemné vztahy s Českem i po Brexitu.
Diplomatická akademie chce poděkovat za příjemné pohoštění a setkání s panem velvyslancem Nickem Archerem.
Ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda dnes 7. 3. 2019 vystoupil na ČT24, kde mluvil o přijetí českého premiéra Andreje Babiše americkým prezidentem Trumpem. Během setkání by se mělo mluvit zejména o investičním potenciálu obou státu, mohlo by dojít i k předběžným diskuzím ohledně cla na automobily. Bude zajímavé sledovat, či si tito dva reprezentanti budou rozumět a do jaké míry se dokážou shodnout – víme, že mají podobní názory například na migraci. Dalším tématem může být i Střední Evropa, kde je potřeba řešit otázky bezpečnosti. Bezpečnostní služba České republiky byla v poslední době několikrát kritizována prezidentem Zemanem, což jistě zachytily i americké zpravodajské služby. Téměř jistým tématem bude aktuální kauza Huawei a její případné promítnutí se do ekonomických vztahů vůči Číně.
Posledním českým představitelem pozvaným do oválné pracovny byl v roce 2011 Petr Nečas, který byl přijatý prezidentem Obamou. Dnešní setkání po 8 letech by tedy mohlo znamenat významný posun ve spolupráci mezi státy.
Celý rozhovor naleznete zde.