Láska nás nezasahuje jen v osobním životě. Emoce, vztahy a strasti se projevují i v profesích, a nejinak je tomu v politice. Na oslavu 14. března jsme si pro Vás připravili přehled nejznámějších dvojic. Snad si trochu odpočinete od toho víru, kterým mezinárodní vztahy od začátku tohoto roku jsou! Krásný den svatého Valentýna!
Skutečná příčina trojské války se dnes už asi nedá zjistit. Existují argumenty, že jejími důvody byli světské věci jako obchod či politika, nejznámější je ale díky Homérovi verze o lásce krásné Heleny a trojského Parida. Odchod Heleny od Meneláa ho totiž donutil vytáhnout s vojskem na Tróju.
Když se setkali, každý měl svých starostí dost: Caesar bojoval o moc s Pompeiem, Kleopatra bojovala proti svému bratrovi a spolupanovníkovi Ptolemaiovi. Zatímco Ptolemaios byl známým Pompeia, Kleopatra se vetřela k Caesarovi a – bez vědomí svého bratra – ho naprosto okouzlila. Po rozřešení občanské války v Egyptě, Caesar pokračoval ve vztahu s Kleopatrou až do své smrti v roce 44 př. n. l.
Jejich setkání během jedné z nejspletitějších dob starověku je stále jedním z nejoblíbenějších historických příběhů.
(c) BBC
Edward VIII. poznal Američanku Wallis Simpson ještě před nástupem na trůn. Když se vlády po smrti svého otce ujal v roce 1936, tehdejšímu premiérovi Brownovi oznámil své plány si nově rozvedenou Simpsonovou vzít. A právě tato zpráva rozpoutala dalekosáhlá jednání, po kterých se Velká Británii i další země Commonwealthu vyjádřily proti jejich svazku. Báli se jednak Wallis Simpson jako budoucí královny, tak porušení pravidel anglikánské církve, neboť ta nedovoluje po rozvodu uzavřít další manželství. Edward VIII. tak nakonec abdikoval. Co by se ale stalo, kdyby na trůnu zůstal?
Mnoho materiálů poukazuje na jeho přátelské vztahy s Německem, kam také v roce 1937 podnikl cestu jako Hitlerův osobní host. Ačkoliv debata o jeho pohledu na nacistické Německo nemá jednoznačný výsledek, je možné, že jsme mohli zažít válku úplně jinak. A nikdo asi nemůže říci, jak by velmoc jako Británie na straně Německa změnila celý její průběh.
(c) Český rozhlas
Lída Baarová se s budoucím ministrem propagandy potkává během olympiády v Berlíně v roce 1936. Ona je krásná a společenská, on inteligentní a vtipný. Mezi oběma vzplane vztah, který ovšem záhy přeruší sám Adolf Hitler na žádost Goebbelsovy manželky. Baarová se tak vrací do Čech a Goebbels ke své politické kariéře.
I když spolu nebyli dlouho, jejich vztah měl dalekosáhlé důsledky, především na život Lídy Baarové, která byla po válce obviněna za kolaboraci s Němci. Občas prostě láska vykvete v nesprávný moment.
(c) Everett for Pixels
Pro některé jsou Eva a Juan Perónovi ikonami, pro jiné diktátorský pár, který zničil Argentinu. Jedno je ovšem jisté: Eva a Juan byli nerozlučná dvojka, která v Argentině vládla v letech 1946-1952. Nejen, že je jedinou argentinskou první dámou, která je na oficiálním portrétu svého manžela, Eva také reprezentovala zemi v Evropě během svého tzv. „Rainbow Tour“. Podle historiků se tato návštěva zrodila z pozvání generála Franca pro Juana Peróna. Z politických důvodů však na setkání odjela Eva, která přitom navštívila ještě další země Evropy.
(c) Gettyimages
V současnosti asi nejproslulejší dvojicí je královský pár Sussexů. Ačkoliv není Harry přímým nástupcem na britský trůn, jeho vztah s herečkou Meghan Markleovou zamotal hlavu minimálně zemím Commonwealthu. Když se totiž rozhodli na začátku tohoto roku vzdát královských povinností a rozdělit svůj čas mezi Británii a severní Ameriku (především Kanadu), objevila se před nimi spousta problémů. Mezi jeden z nich patří i financování a zajištění jejich bezpečnosti. Zatímco v Británii to bude stále otázkou britského státu, Kanada si zatím není jistá. Po prvním otevřeném přijetí totiž premiér Trudeau asi zjistil, kolik by to jeho zemi stálo, a jeho přístup se stal daleko vlažnějším.