Stolování má svá obecná pravidla, která by se u svátečních příležitostí měla dodržovat dvojnásob. Odpovědi na otázky, kde usadit jednotlivé členy rodiny, jak a kam položit příbory nebo jaké je vhodné oblečení ke štědrovečerní tabuli najdete níže.
Začneme obecnými základy pro stolování. V první řadě by pod ubrusem správně prostřeného stolu neměl chybět molton. Molton je tenká plstěná podložka, která tlumí údery odkládaných skleniček či příborů a celkově zjemňuje stolování. Co se týče ubrusu, neměl by být čistě bílý. Správná volba je spíše béžová, v případě vánoční tabule s decentní vánoční výzdobou. Stůl by měl být ubrusem překryt o cca 30 cm, aby plynule přecházel v ubrousky na klíně.
Při slavnostních příležitostech na stůl patří tzv. klubový talíř, který zůstává na svém místě po celou dobu jídla – chody se podávají na dalších talířích pokládaných na něj.
Správně prostřené místo. Zdroj: ireceptar.cz
Vedle talíře patří nejvýše tři sady příborů. Jejich založení odpovídá pořadí chodů. Příbory se odebírají zprava, tedy první z vnější strany a dále směrem k talíři. První je dezertní příbor, následuje lžíce, dále druhý dezertní a třetí masový. Nůž patří na pravou stranu vedle talíře, lžíce se zakládá z pravé strany vedle něj. Ostří nože směřuje vždy dovnitř. Na levou stranu se připravují vidličky. Příbor na moučník se vždy nachází nad talířem – a před moučníkem si ho každý sám přesune vedle talíře – vidličku vlevo, lžíci vpravo. Příbory jsou rozloženy 0,5 cm od sebe a 1 cm od hrany stolu.
Příprava skleniček je možná dvěma způsoby. Staví se buď do řady, v tom případě jde pořadí zprava podle toho, jak budeme nápoje pít. Druhým způsobem je postavení do trojúhelníku, kdy se sklenice zvyšují směrem od hosta ke středu stolu.
Pečivo je na stole během celé večeře, odnáší se až před moučníkem. Ulamuje se po soustech, na máslo slouží nožík položený vlevo od talíře.
Na stole by neměla chybět ani květina a svícen. Květina by správně měla být tak nízká, aby na sebe hosté viděli. Svícen, konkrétněji oheň, dodává pocit tepla a jistoty.
A nyní detaily slavnostní večeře. Ještě než večeře započne, podává se aperitiv, což se odehrává v jiné části místnosti než u jídelního stolu. Samotná večeře začíná předkrmem, kterým může být například pečivo s kouskem paštiky či salát. Večeře pokračuje polévkou, dále teplým předkrmem a následuje hlavní chod.
Co se týče způsobu sezení, ženy správně sedí pouze v první třetině židle. Lokty by měly být drženy u sebe a ruce se opřeny o hranu stolu. V minulosti se na zámeckých dvorech děti učily držet lokty u sebe tak, že dostaly pod ruce knížky, které nesměly spadnout. Každý host by měl mít k dispozici látkový ubrousek o rozměrech 43×43 cm, který by měl mít položený na klíně během celé večeře.
Během samotného jídla konverzujeme. U jídla se také může pít – nejprve je však nutné utřít ústa ubrouskem. Držení sklenic se liší dle jejich obsahů: sklenici bílého vína držíme za stopku v dolní části, červeného vína výš a v případě sektu úplně dole, obecně však za stopku.
Pro výzdobu neexistují žádná konkrétní pravidla, lze pouze doporučit. Barevně k Vánocům patří zlatá, stříbrná, červená – jako vánoční hvězda anebo zelená – barva jehličí.
Vše by mělo být připraveno tak, aby nikdo nemusel od stolu vstát až do posledního položení příboru, což je postaveno na českém tradičním zvyku o tom, že kdo vstane, stihne ho v příštím roce smrt. Výjimku má obsluhující hospodyně, na kterou se tato pověra nevztahuje. Kromě všech chodů tedy nezapomínáme nachystat také ošatku s pečivem a talíř na rybí kosti.
Štědrovečerní tabule. Zdroj: svet-bydleni.cz
Prostřeno by mělo být na Štědrý večer dle pověry pro sudý počet osob i v případě, že nás je fyzicky lichý počet – pro ty, kteří už s námi nejsou.
…A teď už jen kapří šupinu pod talíř a večeře může začít.
Co se týče stolování, platí stejná pravidla, jak už bylo zmíněno výše. Každý host by měl mít v rámci stolu přiděleno místo minimálně o 60×60 cm. Zasedací pořádek se řídí důležitostí hostů. Babička je nejdůležitější osobou u stolu, následuje dědeček, otec, dcera a syn. Hostitelka by měla být usazena tak, aby měla nejblíže do kuchyně. V případě oválného stolu sedí v jeho čele babička, naproti ní dědeček. Po pravici babičky otec, po její levici dcera, vedle ní matka a vedle otce syn.
Připít na společné shledání můžeme například šampaňským. Přípitek pronáší nejdůležitější osoba u stolu a nese se ve smyslu vzpomínek na ty, kdo nemohou být s námi, radosti z toho, že se rodina sešla a víry v to, že se za rok sejde znovu. Šampaňské se nalévá se do flétny těsně před večeří a nemusí se dopíjet – hned po přípitku jej můžeme odložit směrem k prostředku stolu.
Servis jídla probíhá zprava. Nejprve je obsloužena hlava rodiny, dětem se servíruje jídlo až nakonec. Znamení, že můžou všichni začít jíst, je, když vezme hostitelka do ruky příbor.
Důležité je nepodceňovat štědrovečerní dress-code. Oděv by měl být v každém případě formálnější – nejen u dospělých, ale i u dětí. Vzhled zúčastněných vypovídá o „slavnostnosti“ události, proto při příležitosti štědrovečerní večeře nejsou přípustné například džíny nebo dokonce tepláky.
Muž by podle pravidel etikety měl mít na Štědrý den oblek, kravatu nevyjímaje. Lze uznat i sako. Pouze košile a svetr je podle Ladislava Špačka, odborníka na etiketu, nedostačující. Ženy by na sobě správně měly mít výhradně šaty, případně halenku a sukni. Společenské kalhoty jsou nedostačující. U dětí platí slavnostnější oblečení bez výjimky. Pro holčičky platí stejné pravidlo jako pro dospělé dámy, u chlapců je vyžadována košile, například s vestičkou.
Po položení posledního příboru společnost směřuje ke stromečku. Dárky rozdává vždy nejmladší v rodině a každý, kdo je obdarován, by měl vyjádřit radost z dárku.
Krásné Vánoce!
Článek vypracovala Bc. Barbora Javůrková
ŠPAČEK, Ladislav. Etiketa do kapsy. Praha: Ladislav Špaček, 2016. ISBN 978-80-260-9392-3.
ŠPAČEK, Ladislav. Moderní etiketa. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN 978-80-204-5445-4.
Jen svetr nebo košile nestačí. Ladislav Špaček radí, co si obléci na Štědrý den [online]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/vanoce/clanek/jen-svetr-nebo-kosile-nestaci-ladislav-spacek-radi-co-si-obleci-na-stedry-den-40379498
O svátečním stolování s Ladislavem Špačkem [online]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/o-svatecnim-stolovani-s-ladislavem-spackem.html
Rychlokurz vánoční etikety. Kdo u svátečního stolu začíná jíst první? [online]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/rychlokurz-vanocni-etikety-kdo-u-svatecniho-stolu-zacina-jist-prvni.A131220_105217_dobra-chut_mc
Sváteční oděv, šupinka z kapra i české pivo. Jak na štědrovečerní etiketu? [online]. Dostupné z: https://forbes.cz/svatecni-odev-supinka-z-kapra-i-ceske-pivo-jak-na-stedrovecerni-etiketu/
Vánoce jsou svátky, takže etiketa velí svátečně se obléct, stolovat a dodržovat zvyky [online]. Dostupné z: https://budejovice.rozhlas.cz/vanoce-jsou-svatky-takze-etiketa-veli-svatecne-se-oblect-stolovat-a-dodrzovat-7708695