fbpx

I declare before you all that my whole life whether it be long or short shall be devoted to your service and the service of our great imperial family to which we all belong.

královna Alžběta II.

Královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, provázela svou zemi 70 let na trůně. Vlády se ujala po smrti svého otce v roce 1952 ve věku 25 let. Během svého života pracovala s 15 premiéry, včetně Winstona Churchilla, a byla svědkem zásadních historických etap a momentů ve světových dějinách. Počínaje druhou světovou válkou, ve které se angažovala v ženské pomocné službě a podstoupila kurz řízení a údržby vozidel. Tím se stala první ženou královské rodiny, která byla aktivní členkou britských ozbrojených sil. Královna byla dále svědkem událostí studené války, vzniku evropských společenství, pádu Berlínské zdi, rozpadu Sovětského svazu a dalších důležitých etap politického, technologického a kulturního vývoje.

Zdroj: www.history.com

Popularita u britských občanů a v zemích Commonwealthu

Není pochyb, že se královna těšila velké popularitě u britských občanů během své vlády. Důvodem byla její otevřenost vůči veřejnosti, ke které promlouvala již jako mladá princezna. S vývojem médií a sociálních sítí se ukázal zájem a schopnost královny využít tyto prostředky pro komunikaci s britskými občany, a poskytnout jim tak vhled do královské rodiny a možnost se s ní ztotožnit. Díky tomu se z exkluzivní a uzavřené královské rodiny stala otevřená instituce sjednocující národ a ztělesňující národní hodnoty. Královna zároveň udržovala vztahy se zeměmi Commonwealthu a její nesčetné návštěvy se staly důležitou součástí britské diplomacie a nástrojem měkké síly, která sjednocuje nejen bývalé britské kolonie, ale také podporuje vzájemné diplomatické, kulturní a obchodní vztahy.

Princ Charles III. a budoucnost britské monarchie

Pro britského monarchu je v rámci legitimity a integrity velmi podstatná jeho oblíbenost u společnosti. Podle průzkumů YouGov se popularita krále Charlese zvedla po ujetí vlády. Více než tři čtvrtiny Britů (73 %) tvrdí, že král poskytl po zesnutí královny dobré vedení. Dále 63 % věří, že si Charles povede v nové funkci dobře. V současné situaci tedy nelze říct, že by král byl nepopulární. Na druhou stranu, v minulosti se popularita Charlese dlouhodobě pohybovala mezi 50 – 60 %. Nutno podotknout, že se tyto preference zvedly, obrazně řečeno, přes noc. To znamená, že náhlý nárůst popularity může být vyvolán současnými emocemi Britů a nemusí mít dlouhodobého trvání. Navíc současné preference jsou stále značně nižší ve srovnání s oblíbeností zesnulé královny, kterou 81 % britské společnosti vnímalo v průběhu posledních 10 let pozitivně.

I když se britská společnost zdá být sjednocená ve svém smutku z úmrtí královny Alžběty, průzkumy ukazují, že podpora existence monarchie dlouhodobě klesá. V roce 2015 souhlasilo 69 % Britů ve věku 18 až 24 let s tím, aby Spojené království zůstalo monarchií. Tento souhlas se snížil na 47 % v roce 2018 a 35 % v roce 2022. Po úmrtí královny se opět, jako v případě popularity krále, podpora monarchie zvedla (47 %), ale pravděpodobně se jedná o náhlou změnu, neboť dlouhodobým trendem je skutečně klesající podpora monarchie, zvláště u mladé generace.

Je otázkou, zda bude král z dlouhodobého hlediska úspěšný v udržení oblíbenosti své osoby a zvýšení důvěry společnosti v monarchii a nezbytnosti její existence. Obzvláště v době vysoké inflace a životních nákladů, s kterými se britská společnost musí potýkat, zatímco odvodem daní přispívá na vysoce nákladný život královské rodiny. A v době politické nestability a rezignace premiérky kvůli pochybným ekonomickým krokům.

Nový král se také stal hlavou Commonwealthu, tvořeného z 56 nezávislých států. Zároveň se stal králem 14 z nich stejně jako ve Spojeném království. S rostoucími protikrálovskými náladami v zemích Commonwealthu čeká nového krále Charlese III. náročný úkol. Tím je získání dlouhodobé a konzistentní oblíbenosti u veřejnosti, která je oproti zesnulé královně nižší. Král se bude muset vypořádat s možností, že některé země Commonwealthu budou chtít odvolat monarchu jako hlavu státu. Naposledy tak učinil Barbados v roce 2021. V dalších státech, např. v Austrálii či na Jamajce, existovaly v posledních letech také snahy o získání nezávislosti na monarchii.

Charlese III. tedy čeká období plné výzev, které bude potřeba řešit jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Hlavní domácí výzvou je udržení legitimity a integrity monarchie ztělesněné v postavě krále, a prohloubení důvěry britské společnosti ve významu existence monarchie jako takové, obzvláště v ekonomicky a politicky nestabilním období. Na mezinárodní úrovni je výzvou udržení existence Commonwealthu a obnovení a prohloubení vztahů se zeměmi, ve kterých je britský monarcha oficiálně hlavou státu.

Zdroj: www.thesun.co.uk

Autor: Martina Wranová

 

Zdroje:

Elbaum, Rachel. „The Life and Legacy of Britain’s Longest-Serving Monarch“. NBC News, 8. září 2022. https://www.nbcnews.com/news/world/queen-elizabeth-life-legacy-uk-monarch-rcna17047.

Explained Desk. „The British Commonwealth: Its Past, Present, and Post-Queen Elizabeth Future“. The Indian Express (blog), 9. září 2022. https://indianexpress.com/article/explained/explained-global/queen-elizabeth-dead-british-commonwealth-past-present-future-8140896/.

Hawkins, Vikki. „A Princess At War: Queen Elizabeth II During World War II“. The National WWII Museum | New Orleans, 2021. https://www.nationalww2museum.org/war/articles/queen-elizabeth-ii-during-world-war-ii.

Shi, Tongyun. The Queen and the Country: A Contextual Study of the Modernization of the British Royal Family as Represented by the Film The Queen, 2009. https://www.semanticscholar.org/paper/The-Queen-and-the-Country%3A-A-Contextual-Study-of-of-Tongyun/d6ea88327e88ccb3a314dd6f6453641f40ec0b28.

Smith, Matthew. „Britain may look united in grief – but polling shows a growing generational divide“. The Guardian. [online]. [vid. 2022-10-22]. ISSN 0261-3077. Dostupné z: https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/sep/16/britain-grief-polling-figures-monarchy-popularity

YOUGOV, 2022. Britons’ first impressions of King Charles III | YouGov. YouGov [online] [vid. 2022-10-22]. Dostupné z: https://yougov.co.uk/topics/politics/articles-reports/2022/09/13/britons-first-impressions-king-charles-iii

 

Od chvíle, co se rozhodl James Cameron vyhlásit referendum o ukončení podílení se na evropském projektu se začal od-počátku komplikovaný a křehký vztah mezi Spojeným královstvím a evropským kontinentem navenek rychle a drasticky zhoršovat. Co vzniklo, jako krok egoistického předsedy vlády, aby dokázal svým občanům a straníkům, jak moc je populární, dopadlo, jako poslední hřebík do rakve unikátní spolupráce, o kterou jedna strana neměla od prvního dne velké odhodlání dodržet v rovině symbiózy mezi účastníky. Je ale paradoxně zvláštní, jak moc si za dobu svého trvání v různých formách subjektu, který se později stal Evropskou unií, Spojené království tuto organizaci změnil a zreformoval, aby to vyhovovalo čistě britským požadavkům a do jaké míry bylo potom EU v obraze ne všech států evropského společenství, ale britského státu, který se již delší dobu považoval ne za rovnocenného partnera svých kontinentálních spojenců, ale více jako její vůdce. V tu chvíli ale, co se má takovýto stát, který jedná ve své mezinárodní politice jakožto nadřízený svým evropským protějškům, stát součást demokratického spolku, tak je jasné, že jednoty a klidné koexistence se bude stěží dosahovat.

Po čtyřech letech hádek, urážek a vzájemného házení si klacky pod nohy při vyjednávání o podmínkách odstupu, se čekalo, že bude nějakou dobu klid, jak co se týče konce demagogie na obou stranách o přirozenosti, podstatě a okolnostech britského odstupu, tak i ve světovém měřítku, aby se mohl vztah těchto evropských entit nějak uhladit. Místo toho ale přišlo za sebou několik krizí. Prvně zdravotnická, poté ekonomická a následně bezpečnostní. Při těchto dlouhých měsících a letech se našel znovu společný dialog a začaly se hledat společné cesty, jak toto období trablů překonat a vyjít z něj jednotný, a nikoliv rozdělený jako byly před ním.

Na pravou míru: kolik české produkce je skutečně v sázce kvůli brexitu? - Peak.cz

Zdroj: AP

Nyní se nacházíme v momentu, kdy tato jednota se začíná zpochybňovat zevnitř, kdy společenský rozkol v rozvinutém evropském prostoru se stává čím dál tím častějším jevem a je do velké míry i na České republice, aby našla odpovědi ke společným unijním otázkám. V Evropě je stále víc a víc společnost rozdělená, ale i tak jsou někdy chyby vládnoucích politiků příliš velké na odpuštění. K právě takové situaci došlo ve Spojeném království, kdy se pokrytectví premiéra Johnsona ukázalo být absolutní. Proto se rozhodli straníci konzervativní strany zvolit Liz Truss, k účelu stabilizovat propad preferencí strany. Britové a odborníci ale spíše očekávají, že se tato nová premiérka stane obětním beránkem pro současnou krizi. Populistické výroky proti čestnosti vyjednávačů Evropské unie při Brexitu ohledně severoirských protokolů, které nejspíše nebudou mít očekávaný výsledek vnitrostátně, jenom sníží úroveň postavení Spojeného království mezi svými spojenci, ještě navíc poté, co ztratili symbol stability ve formě britského monarchy.

Nyní je však na občanech Velké Británie, aby si zvolili, po jaké cestě budou chtít jít po příštích parlamentních volbách. Buď po stejné cestě, co doposud, při kterém se budou jenom více distancovat od svých historických partnerů a ztratí si tím už zcela svojí pozici jako jeden z rozhodujících hlasů mezi západními zeměmi, anebo jestli zvolí spíše politiky, kteří se budou pokoušet o nějaké smíření s evropským kontinentem, který si proti sobě tak bezdůvodně poštval.

 

Autorka: Terezie Mazlová

 


Zdroje:

https://ec.europa.eu/info/strategy/relations-non-eu-countries/relations-united-kingdom_en

https://www.gov.uk/government/publications/summary-the-uks-new-relationship-with-the-eu/summary-the-uks-new-relationship-with-the-eu

https://www.gov.uk/government/publications/summary-the-uks-new-relationship-with-the-eu

https://carnegieeurope.eu/2021/03/30/rivals-or-partners-eu-uk-foreign-policy-relationship-after-brexit-pub-84197

https://ukandeu.ac.uk/the-state-of-the-uk-eu-relationship/