fbpx

Čína v roli mediátora – Írán a Saúdská Arábie

30.05.2023 | Aktuality

Čína v roli mediátora – Írán a Saúdská Arábie

Dva dlouholetí rivalové na Blízkém Východě si sedli ke společnému stolu. 10. března poradci pro národní bezpečnost Íránu a Saúdské Arábie souhlasili s obnovením diplomatických vztahů po sedmiletém přerušení. Írán znovu otevírá velvyslanectví v Saúdské Arábii. Nelze opomenout místo konání – žádné regionální hlavní město, ale Peking. Mezi oběma zeměmi seděl Wang Yi, nejvyšší diplomat Číny, země, která dosud nehrála žádnou významnou roli v chaotické diplomacii na Blízkém východě.

DLOUHOLETÁ RIVALITA

Diplomatické vztahy šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie přerušily v lednu 2016, když íránští demonstranti vypálili saúdské velvyslanectví v Teheránu a napadli saúdský konzulát v Mašhadu v reakci na popravu vlivného šíitského klerika v Saúdské Arábii. Od té chvíle se vztahy jenom více zhoršovaly. V roce 2019 zasáhly íránské drony ropná zařízení v Saúdské Arábii a nakrátko vyřadily z provozu 6 % světové produkce ropy. Je třeba zmínit, že kontext zhoršení vztahů se formoval už v předešlých letech, například v důsledku saúdské intervence v Jemenu, kde Írán dlouhodobě podporuje šíitské rebely Húsiů.

ČÍNSKÁ ROLE NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ

Role Čínské lidové republiky je zajímavější. Zdá se, že tato země, která dlouho zastávala merkantilistický pohled na Blízký východ, se nyní pouští do prosazování své politiky. Čína usiluje o zaplnění volného mezinárodněpolitického prostoru na Blízkém východě, který vznikl po změnách zahraničněpolitické strategie USA vůči Blízkému východu, a to jak během Trumpovy, tak i Bidenovy administrativy. Nyní se postavila do role mediátora. Jak Írán, tak Saudská Arábie strávily roky mluvením o usmíření. K diskusím zprostředkovaným Čínou se zástupci Íránu a Saúdské Arábie sešli 6. března 2023 v Pekingu. Dohoda přináší znovuotevření velvyslanectví a konzulátů v jedné i druhé zemi a napravení jejich vztahu.

REALIZACE

Jak bylo dohodnuto, v úterý 6. června byla otevřena íránská ambasáda v Rijádu. 18. června se také Ministr zahraničí Saúdské Arábie Fajsal bin Farhán v Teheránu sešel se svým íránským protějškem Hosejnem Amírabdolláhjánem a prezidentem Ebráhímem Raísím. Obě země tak učinily další krok k obnově diplomatických vztahů. Šéf saúdskoarabské diplomacie a íránský prezident diskutovali o způsobech posílení bilaterálních vztahů v různých sférách.

 

 

PŘÍNOSY PRO ZÚČASTNĚNÉ

Každá ze zúčastněných stran může z této dohody více či méně profitovat.

Čína si může nárokovat diplomatické vítězství, protože se stala největším obchodním partnerem Blízkého východu a zároveň největším světovým odběratelem ropy. Číňané nejenže získali silnější spojence v Saúdské Arábii a Íránu, ale dokázali v jejich očích podkopat Washington.

Co se týče Saudské Arábie, pro ni dohoda představuje odvážnější strategický posun. Již více než sedmdesát let je vnímána jako blízký spojenec Spojených států. Mnozí ve Washingtonu to proto považovali za téměř zradu, když Rijád oznámil, že Čína dohodu zprostředkovala. Fakt, že se Rijád rozhodl spolupracovat s Teheránem může ukazovat na nedostatek podpory, kterou Saúdská Arábie dostává od Bidenovy administrativy a demokratů v Kongresu. Může to také představovat přínos pro republikány, kteří naznačují, že blízkovýchodní politika prezidenta Joea Bidena selhává.                                                                                                   Prioritou Saúdské Arábie je vymanit se z války v Jemenu. Saúdové dychtí po uzavření dohody s Húsíy, která by skupině ponechala moc výměnou za jejich souhlas s ukončením přeshraničních raketových a dronových útoků. Saúdsko-íránská dohoda tedy může předznamenávat samostatnou dohodu v Jemenu. Tím neskončí konflikt, který byl občanskou válkou, než zasáhla koalice vedená Saúdskou Arábií. Nabídlo by to alespoň nový směr řešení. Saúdská Arábie již utratila miliony dolarů na obranu svého území a toto uspořádání by přineslo trvalé řešení.

A jaký přínos má dohoda pro Írán? Íránský přísně konzervativní režim může vypadat jako více přístupný otevřené diplomacii. Írán může dohodu vnímat jako tichou podporu své současné jaderné politiky. Součástí dohody by mělo být zmírnění zpravodajství satelitního kanálu „Iran International“, který začal vysílat v roce 2017 v Anglii a má být údajně financován Saúdskou Arábií. Hlavním tématem tohoto vysílání je kritika iránského režimu.

BUDOUCNOST DOHODY

Dohoda jistě zmírnila polarizaci na Blízkém východě a současně vyvolala optimismus, že obnovení styků povede k větší stabilitě a bezpečí v regionu. Dohoda však neukončí válku, kterou obě země podporují v Jemenu v zastoupení jednotlivých soupeřících stran. Nelze očekávat, že tato dohoda upevní Čínu jako novou velmoc regionu. Další otevřenou otázkou je, zda bude dohoda realizována v plném rozsahu a zda Peking hodlá činit jednotlivé strany odpovědnými. Rizika nedodržení jsou vysoká vzhledem k nedostatku důvěry mezi Rijádem a Teheránem. Tato rizika také zhoršují pokračující protesty v Íránu. Saúdové se budou stále obávat íránského jaderného programu a programu balistických raket a jeho stoupenců v arabských státech.

Dohoda však může oteplit vzájemné vztahy a ukončit studenou válku, která hrozí přerůst v mezinárodní konflikt.

 

AUTOR: LUCIE KLAUSOVÁ

 

 

 

 

ZDROJE:

https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2023/03/10/china-brokers-an-iran-saudi-rapprochement

https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/what-does-saudi-iran-deal-mean-middle-east

https://carnegieendowment.org/2023/03/30/riyadh-s-motivations-behind-saudi-iran-deal-pub-89421

https://thecradle.co/article-view/22445/exclusive-the-hidden-security-clauses-of-the-iran-saudi-deal

https://foreignpolicy.com/2023/04/06/iran-saudi-arabia-deal-agreement-china-meeting-beijing/

https://eurozpravy.cz/zahranicni/saudska-arabie-a-iran-obnovuji-vztahy-sefove-diplomacii-se-sesli-v-teheranu.mgrcoy41

OBRÁZKY:

Zdroj: cnbc

Zdroj: TheFrontierPost