fbpx

Návštěva Velvyslanectví Italské republiky

23.02.2019 | Nezařazené

Návštěva Velvyslanectví Italské republiky

 

Dne 6. 2. 2019 absolventi Diplomatické akademie V Praze, společně s ředitelem dr.Cyrilem Svobodou navštívili italskou ambasádu. Účelem návštěvy bylo seznámení absolventů s chodem italské ambasády a navázaní diskuse s velvyslancem panem Francesco Saverio Nisio.

Absolventi diplomatické akademie  si po příchodu na misi měli možnost prohlédnout historické prostory italské ambasády. Zástupce velvyslance pan Bernardi Federico absolventy provedl, vysvětlil  jim historii budovy a umění, které zdobí diplomatickou misi.

Italská ambasáda sídlí v Nerudově ulici na Malé straně již od roku 1924. Barokní část paláce navrhl český architekt italského původu Jan Blažej Santini  a budova patřila k jeho nejvýznamnějším stavbám. Od roku 1924 se na ambasádě vystřídalo již 35 velvyslanců.

Na základě Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z 18. dubna 1961, má velvyslanectví následující funkce:

  • reprezentovat Itálii v České republice
  • chránit zájmy Itálie a jejích občanů v rámci mezí, určených mezinárodním právem
  • vyjednávat s vládou České republiky
  • informovat se všemi legálními prostředky o podmínkách a vývoji dění v České republice a podávat hlášení do Itálie
  • podporovat přátelské vztahy a rozvíjet ekonomické, kulturní a vědecké vazby mezi Itálií a Českou republikou

 

Ředitel Cyril Svoboda společně s absolventy po příchodu na misi

 

Zástupce velvyslance Federico Bernardi

 

Milé přivítaní bylo pohoštění, které pracovníci ambasady připravili

 

Po příchodu a uvítaní pana velvyslance  J.E. Francesca Saveria Nisia se naši absolventi zaměřili na aktuální otázky, která se týkaly Parlamentních voleb v Itálii 2018, dále na aktuální politickou situaci v Italii, také  na vztah s Británií a otázky k Brexitu. Absolventy zajímaly také otázky: problém s imigrací a ekonomické i kulturní propojení mezi ČR a Itálii. Absolventi se nevyhnuli ani otázkám bezpečnosti, které  byly zaměřeny na italskou mafii v ČR,  kriminalitu  a uvěznění českých občanů v Itálii.

Itálie a Česko má výborné bilaterální vztahy, jež jsou mimořádně pozitivní v hospodářské sféře, a to především v oblasti zahraničního obchodu. Obě země jsou také členy významných organizací, jako jsou Evropská Unie a Nato. Role velvyslance má mnoho aktivit s cílem podporovat italské firmy,  propagovat místa a zajímavosti Itálie, lepší vzájemné poznávání, a to zejména prostřednictvím šíření znalosti italského jazyka a kultury ve spolupráci s Italským kulturním institutem v Praze. Italské velvyslanectví  poskytuje také řadu konzulárních služeb italským občanům a cizincům se sídlem na území České republiky.

 

J.E. Francesco Saverio Nisio s ředitelem Cyrilem Svobodou

 

Velvyslanec Francesco Saverio NISIO byl přijat do České republiky dne 14. Listopadu 2018, prezidentem Milošem Zemanem, který od něj převzal pověřovací listiny. J. E. Francesco Saverio Nisio má dlouholeté zkušenosti Praze. Již  dříve působ jako obchodní rada italského velvyslanectví na začátku 90. let. K diplomacii se dostal od roku 1983, působil na italských zastupitelských úřadech v Kapském městě, Londýně a Káhiře. Poprvé se stal velvyslancem v roce 2013, kdy byl jmenován do čela zastupitelského úřadu v Bangkoku. V Thajsku pak sloužil v roli zplnomocněného velvyslance až do července roku 2018.

 

dr.Cyril Svoboda s absolventy diplomatické akademie v prostorách italské ambasády