fbpx

Premiér Babiš v Bílém domě

21.02.2019 | Aktuality

Premiér Babiš v Bílém domě

Premiér Babiš v Bílém domě. Cyril Svoboda v ČT24 hovořil o významu nadcházející návštěvy.

Ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda dnes 21.2.2019 vystoupil na ČT24, kde mluvil o významu nadcházejícího přijetí českého premiéra Andreje Babiše americkým prezidentem Trumpem dne 7. března. Audienci předchází právě probíhající návštěva ministra zahraniční Petříčka ve Washingtonu, kde dojednává poslední detaily naplánovaného setkání.

 

Úspěchu Petříčka také významně přispěly další faktory mj. kumulace dostatečného množství společných témat a také příznivá geopolitická konstelace. Spojené státy si začínají uvědomovat význam regionu střední Evropy, o který v multipolárním světě musí soutěžit. O tom svědčí i nedávná návštěva rakouského premiéra v oválné pracovně. Poslední čeští premiéři v Bílém domě byli Petr Nečas, Mirek Topolánek a Vladimír Špidla v roce 2003, právě na jeho návštěvě se Cyril Svoboda jako tehdejší ministr zahraničí významně podílel.

Mezi očekávanými tématy, kterými se vrcholní představitelé obou zemí budou zabývat, nebudou chybět společné globální výzvy, kyberbezpečnost či energetická bezpečnost. V této oblasti dominuje otázka dostavby či nedostavby Temelína, což je mimořádně citlivá téma a Američané dlouhodobě lobují pro americkou společnost Westinghouse. Svoboda zdůraznil také otázku Iránu, se kterým USA jednostranně odstoupily od jaderné dohody, ale Evropská unie původní dohodu drží. Američané tedy před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu sondují názory jednotlivých členských států a hledají možnosti, jak je změnit.

 

Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: Wikimedia Commons)

Zdá se, že návštěva premiéra Babiše bude zas na dlouhou dobu jediným setkáním vrcholových představitelů obou zemí. Svoboda nevidí možnost návštěvy prezidenta Zemana ve Washingtonu jako pravděpodobnou, podle něj „se návštěva tohoto typu nebude opakovat příští rok, žadatelů o audienci v Bílém domě je hodně, a my tak budeme zase dlouho čekat na další.“