fbpx

Tipy a triky pro řečníky!

12.05.2021 | Aktuality Analýzy

Tipy a triky pro řečníky!

Každý z nás si za život zkusil minimálně jednou pozici řečníka. Zda před ním seděli tři posluchači, nebo jich bylo tři sta, je již v podstatě jen detail. Není však jednoduché se v takovém momentu koncentrovat na svůj projev, aniž bychom nevnímali různé stresové spouštěče. Jedny z těchto spouštěčů závisí na nás, jedná se např. o nejistotu, zda jsme dostatečně připraveni či zda jsme si nezapomněli poznámky pro svou řeč doma. Druhý spouštěč neovlivníme, zde se řadí např. nejistota, zda nám bude fungovat promítání prezentace. Ani tyto aspekty však řečníkovi nijak nebrání v možnosti na svém projevu co nejvíce pracovat. Touto přípravou navíc můžeme část spouštěčů stresu i zcela odbourat.
Cílem tohoto stručného článku je každému jeho čtenáři pomoci s jeho projevem pomocí několika jednoduchých tipů, kterými může řečník svůj projev vylepšit a eliminovat tak stres s tím související. Pokud tedy máte zájem na svém projevu pracovat, pak je tento článek právě pro Vás!
Pokud zadáme do svého internetového vyhledávače klíčové slovo „rétorika“, vyhledávač nám najde nespočet článků plných tipů a možností, jak správně sestavit a přednést svou řeč. Každý z těchto článků Vám však ukáže zcela odlišné tipy a záleží na každém z nás, jaké máme preference a co u nás zafunguje. I přes nespočet těchto článků jsme se rozhodli sestavit pro Vás naše tipy, které jsou nekonkrétní a lze je tak využít při projevu v jakékoliv odborné sféře.

 

Tipy na přípravu projevu

1. Řeč si předem připravte

Ani nejlepší z řečníků nedokáže improvizovat natolik, aby ze svého projevu nevypustil žádnou důležitou informaci a projev sestavil tak, aby publikum zaujal. Zjistěte si předem, před jakým publikem projev přednášíte a připravte se tak, abyste většinu tohoto publika zaujali! Řeč si nepište celou, měli byste nutkání ji před publikem číst. Stačí, když si do svých poznámek napíšete strukturu svého projevu a hlavní informace, které by měly zaznít.

2. Zjistěte, zda jste jediný řečník, či Vás bude více

Tento tip je pro Váš projev poměrně zásadní. Jestliže jste jediný řečník, není třeba nijak svou řeč upravovat. Jestliže Vás ale na dané akci jako řečníků vystoupí více, je velice pravděpodobné, že Vaše projevy budou podobné. Zjistěte si v takovém případě, kolikátý v pořadí budete se svým projevem před publikem vystupovat a upravte dle této informace svou řeč. Čím později se svým projevem vystoupíte, tím víc informací z Vašeho projevu pravděpodobně řeknou již řečníci před Vámi. Nechcete se přeci opakovat a ztratit tím pozornost svého publika.

3. Řeč si natrénujte

Ačkoliv máte projev rozmyšlený a jeho hlavní body sepsány (viz tip číslo 1), řeč si několikrát řekněte, ideálně před zrcadlem či před nezaujatou osobou, která Vám navíc může poskytnout zpětnou vazbu. Nezapomeňte si při tomto tréninku také hlídat čas, vždy je lepší svůj projev ukončit raději dříve, než o několik minut přetahovat!

4. Je součástí projevu prezentace?

Zjistěte si předem, zda máte také možnost při svém projevu promítat prezentaci. Pokud ano, využijte tuto možnost. V dnešní době posluchači ocení při projevech také obraz, nezapomeňte však, že by posluchači nikdy neměli věnovat více pozornosti Vaší prezentaci nežli Vám.
V prezentaci můžete mít sepsány hlavní a nejdůležitější body Vašeho projevu. Neměla by ale obsahovat dlouhý a náročný text, protože v takovém případě budou posluchači číst prezentaci za Vámi a zapomenou se soustředit na Vás. Zároveň můžete do prezentace doplnit různé obrázky, tabulky či grafy. Opět ale připomínáme, že mají sloužit pouze jako doplněk, nikoliv jako hlavní bod Vašeho projevu!

5. Nezapomeňte na Dress code

Pro jaké publikum přednášíte svou řeč, víte již díky tipu č. 1. Tuto informaci ale můžete využít také k tomu, co si na svůj projev obléci. Nepodceňte přípravu ani v tomto bodě, jelikož Váš vzhled publikum uvidí ještě předtím, než samotný projev zahájíte. Nechcete přeci vypadat, jako že jste se nepřipravili či že Vám je vlastně jedno, jak na publikum působíte. Mějte však na paměti, že nic se nemá přehánět.

 

 

Tipy pro samotný projev

 

1. Nenechte si řeč zkazit stresem

Každý z nás již ve stresové situaci byl, umíte však s hladinou svého stresu pracovat? Doporučíme Vám několik způsobů, jak snížit hladinu stresu a přednést svůj projev v klidu. Nezapomeňte si i tato cvičení předem doma natrénovat, abyste uměli správnou techniku.

1) Hluboké dýchání

Hluboké dýchání je zcela jistě nejjednodušším a nejúčinnějším lékem v takovém momentě. Zavřete si na chvíli oči, soustřeďte se pouze na své dýchání a nezapomeňte, že nádech má být nosem a výdech ústy. Nespěchejte a dýchejte zhluboka, ale pomalu.
Pozor, zhluboka dýchejte ale jen chvilinku. Pokud dobu nadměrně protáhnete, může se místo úlevy od stresu dostavit motání hlavy. Pro takové případy u sebe mějte dostatek vody.

2) Předmět v ruce

Zaručeným pomocníkem v boji proti stresu je také malý předmět v ruce. Může to být ukazovátko, které máte k dispozici pro svou prezentaci, účinná je zcela jistě ale také např. tužka. Můžete také využít jakýkoliv malý a zároveň pro Vás nějak důležitý předmět. Nechte stres postupně „odplout“ do předmětu v ruce. Je však nezbytné, abyste si s tímto předmětem nadměrně nehráli a nenarušili tak svou prezentaci.

3) „Přítel“ v publiku

Vezměte s sebou někoho sobě blízkého na Váš projev a usaďte ho v publiku. Během svého projevu se na něj můžete kdykoliv podívat. Nebudete se na projev cítit sám a budete mít nějakého „parťáka“. Jestliže Vám není umožněno vzít s sebou doprovod, najděte si v publiku během Vašeho projevu nějakého posluchače, který se na Vás bude usmívat. I tato maličkost Vám může dodat kuráž a na stres si ani nevzpomenete.

2. Pracujte s publikem

Nezapomeňte s publikem udržovat pravidelný oční kontakt. Neměli byste se dívat všude kolem či do země, nebo na svou prezentaci, ale po většinu doby opravdu jen a pouze do publika. Není důležité, zda se zaměříte na jednoho posluchače, či budete udržovat oční kontakt se všemi, důležité je oční kontakt opravdu udržet.
S publikem ale můžete pracovat i jinak. Zapojte do svého projevu emoce a motivaci. Sestavte projev tak, aby publikum zaujal a naslouchal Vám na 100 procent. Jestliže je to vhodné, klidně si připravte i vtip, ale nezapomeňte, že je nutné, aby byl slušný! Součástí projevu může být také prostor pro otázky.

3. U projevu stůjte

Jestliže si při projevu sednete, opět tím ukazujete publiku svůj stres. Nebojte se toho a během svého projevu stůjte, i kdyby pro Vás organizátoři neměli pult. Jestliže je pro Vás těžké jen stát, můžete také pochodovat, avšak je třeba se v tomto ohledu hlídat. Nemělo by se jednat o rychlou či neustálou chůzi. Jestliže se rozhodnete stát, nezapomeňte ale, že je třeba stát zpříma, nijak se nekrčit či nekroutit.

4. Pozor na přehnaná gesta

Že je součástí Vašeho projevu i neverbální řeč, je zcela v pořádku. Neměla by však být přehnaná a narušit posluchačům projev. Pokud máte nějaké své gesto, nemělo by být přehnané a neustálé. Zároveň pozor na to, co gestem vysíláte publiku. Jestliže celý projev přednesete se zkříženými rukami, říkáte publiku, že se jich bojíte! Jestliže neznáte řeč těla a neverbální komunikaci, nebojte se nastudovat si odbornou literaturu. A skvělý tip: nezapomeňte se do publika usmívat!

5. Hlídejte si čas

Jak již víte z předchozí části článku, čas hraje zásadní roli ve Vašem projevu. Je vhodné mít s sebou hodinky a čas si hlídat. I zde ale opatrně, neměli byste se neustále na hodinky dívat a vysílat tak publiku signál, že se těšíte, až bude konec. Jestliže hodinky nemáte, je možné využít svůj doprovod v publiku a požádat ho, aby Vám např. 5 minut před koncem dal nějaký signál. Projev nepřetahujte, jestliže jste ho nestihli celý, poděkujte a rozlučte se. Publikum přece netuší, že jste stihli jen polovinu své připravené řeči.

 

Doufáme, že Vám naše tipy přinesou něco nového a pomůžou zlepšit Vaši dovednost rétoriky. Aby článek nebyl dlouhý, najdete v něm jen ty nejdůležitější tipy, které máme ozkoušené sami na sobě. Nezapomeňte však, že jsme každý jedinečný, a právě na Vás nemusí fungovat všechny tipy, a naopak třeba objevíte nějaký další, který pro Vás bude účinnější. Víte již nyní o nějakém? Pak se o něm s námi můžete podělit pod příspěvkem k článku na našich Facebookových stránkách.

Pokud byste ale přece jen ocenili více tipů, pak nezapomeňte, že v Diplomatické akademii pro Vás pravidelně pořádáme kurzy Rétoriky, na kterých se Vám pan doktor Cyril Svoboda bude věnovat mnohem intenzivněji! Kurz je nastaven na jedno odpoledne, v rámci kurzu máte zároveň vždy prostor pro Vaše konkrétní specifické dotazy, kterým se pan doktor maximálně věnuje.

 

Článek zpracovala Bc. Kateřina Horáková